Novinky

Orientace kování klika koule – jak vybrat tu správnou?

Pokud máte pro vaše dveře vybrané kování ve variantě klika koule, budete potřebovat kliku se správnou orientací. V následujícím článku vám poradíme, jak zjistit orientaci kování pro interiérové i venkovní dveře.

Není klika jako klika aneb kdy záleží na orientaci kování

Většina zákazníků si myslí, že pravou nebo levou kliku mohou vybírat podle orientace dveří. U venkovních dveří je to obvykle pravda. Vchodové dveře by totiž měly mít závěsy na vnitřní straně kvůli ochraně proti vysazení. Na této straně dveřního křídla zároveň bývá i samotná klika. Kování klika koule tak bude mít stejnou orientaci jako dveře.

TIP: Moderní bezpečnostní kování je obvykle pravo-levé. Díky tomu můžete jednu kliku namontovat na pravé i levé dveře.

Pokud ale hledáte kování klika koule pro obyčejné interiérové dveře, nezapomeňte si vybrat tu správnou orientaci. U těchto dveří se totiž neočekává vysoká úroveň zabezpečení. Kliku tak můžete namontovat i na opačnou stranu dveřního křídla, kde nejsou závěsy. V takovém případě ale už potřebujete kliku, která má na rozdíl od dveří opačnou orientaci.

Jednoduchá pomůcka pro výběr správné kliky

Představte si, že máte na dveřích pouze zadlabací zámek se čtyřhrannou tyčkou, na kterou chcete kliku nasadit. Výběr orientace kování závisí na tom, na jakou stranu od tohoto čtyřhranu bude dveřní klika směřovat.

TIP: Orientace kování je často stejná jako ruka, kterou kliku stlačíte.

leva_prava_klika

Ilustrace rozetové a štítové kliky v pravém (RE) i levém (LI) provedení

Mohu na dveře použít kování s opačnou orientací?

Taková záměna obvykle není možná s ohledem na konstrukci kliky. Každé dveřní kování má navíc zajišťovací šroubek (červík), který je vhodné mít z estetických důvodů na spodní ploše kliky. U některých typů klik je výběr správné orientace důležitý také kvůli tvarovému zahnutí jejich úchopové části.