Jak vybrat dřezovou baterii

Při výběru dřezové vodovodní baterie nás obvykle jako první zajímá design a cena. Na mysli bychom však měli mít i praktičnost ovládání, odolnost povrchu, životnost materiálu, umístění baterie a celkový uživatelský komfort.

Dřezové vodovodní baterie jsou důležitým prvkem každé kuchyně podléhající jak posledním módním trendům v otázce designu, tak i nárokům uživatelů na celkovou funkčnost. Proto je i nabídka na současném trhu velmi široká. Není ale baterie jako baterie, a tak může být její výběr poměrně složitým úkolem zvláště tehdy, když jste v dané oblasti úplnými nováčky.

dřezová baterie v int  dřezová baterie v int 2

Obvykle nás jako první zajímá vzhled a design. To však nejsou a neměla by ani být jediná kritéria, kterými bychom se při výběru měli řídit. U kuchyňských vodovodních baterií je důležitý především uživatelský komfort, který nabízí, dále dlouhá životnost, trvanlivost a odolnost povrchu, praktičnost ovládání a také její umístění.

Pákové baterie jsou ekonomičtější v porovnání s kohoutkovými

V první řadě je třeba rozhodnout, jaký typ ovládání u vodovodních baterií preferujeme. Klasické kohoutkové baterie jsou v současné době již mírně přežité a svými přednostmi je v kuchyních „předběhly“ baterie pákové. Ty vynikají zejména těsností a samotný způsob ovládání je snazší – páková baterie umožňuje nastavení teploty s mnohem větší citlivostí. I díky tomu slibuje značnou úsporu vody oproti bateriím kohoutkovým. Ty se v současnosti doporučují spíše do van. Pro použití u dřezu, kde je třeba doladit teplotu vody, jsou vhodnějším řešením pákové baterie, které najdete i v našem sortimentu. 

dřezová baterie 2   uštřit peníze s dřezovou baterii dřezová baterie 3

Pokud je naším primárním cílem ušetřit v budoucnu své peněžence, zajímá nás i to, jakým způsobem dochází u konkrétní vodovodní baterie k termoregulaci vody. Rozlišujeme přitom baterie směsové a termostatické. Úspornější jsou baterie termostatické, které udrží nastavenou teplotu a to bez ohledu na to, jakou má teplotu voda v potrubí. Při každém spuštění tedy není nutné čekat, než „konečně poteče teplá“. Kromě teploty umožňuje i regulaci průtoku vody.

Již ověřenou klasiku představují stojánkové baterie

Velmi důležité je i umístění vodovodní baterie. V naší nabídce najdete dřezové baterie stojánkové, dřezové baterie nástěnné a baterie, které se umisťují pod okno. Dlouhodobě nejpopulárnější a v našich domácnostech nejčastější jsou baterie stojánkové. Jsou proto na ně kladeny velmi vysoké nároky co do kvality zpracování i jejich funkčnosti. Je možné je užít pro zapuštěný i klasický dřez a montují se přímo na kuchyňskou desku nebo na samotný dřez. 

Baterie nástěnné jsou, jak název napovídá, umístěné na stěně nad dřezem. Na rozdíl od jiných typů je třeba si u nich hlídat rozteč, vzdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně, která bývá standardně 100 nebo 150 mm. 

Zajímavou „vychytávkou“ je speciální dřezová baterie umožňující umístění pod okno

Poměrně zajímavou „vychytávkou“ je dřezová baterie Alveus FLEXY WINDOW. Často se nám může stát, že nemáme tak velkou kuchyni, abychom si mohli vybírat, kde umístíme okno a kde dřez, a nebo se nám zkrátka líbí, když se při mytí nádobí díváme z okna. Ať je váš důvod jakýkoliv, pokud se potýkáte s komplikovaným otevíráním okna, protože máte pod oknem vodovodní baterii, řeší baterie Alveus právě váš problém. Při manipulaci s okenním křídlem ji jednoduše zlomíte a okno pohodlně otevřete. Poté baterii vrátíte do původní polohy.

sklopna baterie pod okno(1)

Životnost vaší dřezové baterie prodlužuje rovněž kvalitní keramická kartuš. Méně kvalitní kartuš, například plastová nebo z jiného levnějšího materiálu, nedokáže tak dlouho odolávat tlaku vody, vodnímu kameni a dalším nepříznivým vlivům. Baterie poté prosakuje a z kohoutku kape, což po několika „prokapaných“ dnech a nocích rozhodně neulehčí vašemu rodinnému rozpočtu.

Velmi podstatným kritériem je i materiál, z něhož je vyrobeno samotné tělo baterie. Kvalitní vodovodní baterie jsou vyrobené z mosazi nebo slitin. Snadno se udržují a odolávají i značným teplotním šokům.

Vytahovací hadice dřezové baterie usnadní manipulaci

Teď mysleme na praktičnost vodovodní baterie. Aby se nám v kuchyni dobře vařilo, musí být vše maximálně funkční. Kdybychom pro každý talíř šplhali k nejvyšší polici těsně pod stropem, rozhodně by bylo vše o poznání komplikovanější. Podobné je to i s vodovodní baterií. Musí se nám s ní dobře manipulovat. Zajímavým vylepšením, které nám v budoucnu usnadní život, je vytahovací hadice, se kterou omyjeme nádobí mnohem pohodlněji. Takovou možnost nabízí vodovodní baterie Alveus SAMOA.

baterie se sprškou 3

Jakmile vyřešíme všechny výše zmíněné problémy a vybrali jsme baterii téměř „na míru“, nabízí se poslední otázka – jak má vodovodní baterie vypadat? Na českém trhu i v naší nabídce najdete tak širokou škálu baterií různých tvarů i barev, že si vybere opravdu každý. Co se týče tvaru, dá se říci, že je vhodné dodržovat styl celé kuchyně – pokud jsou ostatní doplňky a různé detaily v kuchyni (například madla na skřínkách, apod.) hranaté, je vhodné zvolit hranatou baterii. Z naší nabídky jmenujme například dřezovou baterii Alveus RIFF nebo Ravak CR 016.00. Do kuchyně, ve které dominují oblé tvary, se hodí baterie oblé, jako je baterie Alveus LAGO nebo Alveus SUNRISE.

K populárním granitovým dřezům se hodí granitové dřezové baterii 

Nejčastěji asi v našich kuchyních najdeme baterie stříbrné (chromové) barvy. Klasikou jsou baterie nerezové, které vhodně doplní oblíbené nerezové dřezy. V současné době jsou ale stále populárnější díky své odolnosti a originálnímu designu dřezy granitové. Nabízí širokou škálu možných barev, proto je škoda je nesladit i s baterií. V našem sortimentu nalezneme proto i baterie granitového vzhledu. Nabízíme baterie v elegantní černé, bílé, béžové, karamelové, krémové, baterie v odstínu latte, metalic cappuccino a mnohých dalších. Jak se vám líbí například dřezová baterie Alveus AM 10 – PS CUBO nebo Alveus LAYLA?

granitové baterie 1  granitové baterie 2  granitový dřez s vaničkou

Už si víte rady s výběrem dřezové vodovodní baterie? Ač jsme v počátku předeslali, že to nebude ten nejlehčí úkol, není to tak těžké, jak se mohlo zprvu zdát. Náš sortiment je opravdu bohatý a nabízí pro každého něco.