Co je to excentr, výpust, přepad

Cizí pojmy v popisech produktů, konkrétně dřezů, nám mohou mnohdy zamotat hlavu. Není se však čeho bát. Stačí se s nimi jen seznámit. Často se jedná o velmi užitečné vychytávky.

Výběr dřezu se může zdát zprvu jako poměrně náročný úkol. Přeci jen máme představu o tom, co se nám líbí. Otázkou ale zůstává, který typ dřezu je praktický, který se osvědčí při budoucím užívání a který přežije i příští generaci. No, nepřehánějme. Ani ten nejkvalitnější dřez není nesmrtelný. Přeci jen se ale při jeho výběru můžeme zaměřit na konkrétní kritéria, která odpovídají přesně tomu, co od našeho dřezu očekáváme. Bohužel problém často v tom, že popisu námi vybraného produktu zcela neporozumíme. Sice rozluštíme, jakou má dřez barvu, jak je velký, jak ho usadit do desky… některé cizí pojmy nám ale zůstávají utajeny. Snadno se nám pak může stát, že si koupíme něco, co jsme vlastně nechtěli.

Výpust uzavírána gumovou zátkou je dnes už spíše raritou

K nesrovnalostem nejčastěji dochází, když přijde řeč na výpusť. Pravděpodobně se totiž nejedná o první věc, která nás při výběru zajímá. Je ale důležitá a správná volba nám může v budoucnu ulehčit práci. Rozlišujeme dva základní typy výpustě označované také jako 31/2 ventil a 11/2 ventil. Už samo toto označení může být matoucí, neboť nám samo o sobě mnoho neříká.

Starej "zababon" je 11/2 ventil
Představuje starší typ výpustě s průměrem 60 mm. Odtok je v tomto případě uzavírán klasicky „po staru“ gumovou zátkou. Údržba tohoto typu výpusti je složitější a dá se říci, že se s ním nesetkáte téměř vůbec, nebo jen u velmi levných produktů.

výpust_špunt

Modernější variantu představuje 31/2 ventil
Jedná se o výpusť o průměru 92 mm. Jejím nesporným plusem je to, že je vybavena sítkem, které zachycuje zbytky potravin. Ty se tak nedostanou dále do sifonu a neucpávají ho. Co se týče uzavírání, nehledejme u tohoto typu žádný gumový špunt. Uzavírá se buď stlačením sítka, nebo excentrickým ovládáním.

výpust_sítko

Excentrické ovládání výpusti umožní vypustit dřez dálkově

Excentrické ovládání výpusti (nebo také táhlo) je důmyslné řešení uzavírání výpusti. V podstatě umožňuje manipulaci takříkajíc „na dálku“. Zatímco při mytí nádobí v napuštěném dřezu se špuntem je nutné při jeho vypouštění ponořit ruce do špinavé vody, v případě dřezu s excentrickým ovládáním výpusti toto nutné není. Stačí jen otočit kolečkem na dřezu a dřez se vypustí sám. Toto kolečko je spojené s výpustí speciálním lankem. Dřez na dálkové ovládání tedy není žádnou utopií – tedy přinejmenším jeho vypouštění.

excentrické ovládání

Co je to vlastně ten "PŘEPAD"

Velmi praktickým prvkem každého dřezu je tzv. přepad. Jedná se o malý otvor nacházející se nejčastěji na boční straně vaničky, který slouží jako pojistka proti přetečení vody z dřezu. Není třeba se bát žádného nevzhledného otvoru. Přepady jsou u moderních dřezů řešeny velmi elegantně a dá se bez pochyb říci, že působí spíše jako jejich ozdoba. Krásný, funkční a praktický, takový je zkrátka moderní design. Jak už bylo řečeno v úvodu – neznámých pojmů se není třeba bát. Co je nové, není špatné, ba právě naopak – obvykle nám moderní technologické vychytávky slouží ku prospěchu. Je ale dobré se s nimi dobře seznámit, ať víme, s čím máme tu čest. 

PŘEPAD DŘEZY