Systém generálního klíče – výhody a využití

Systém generálního klíče (SGK) přináší ideální řešení pro situace, kdy chcete používat jeden klíč na odemykání několika různých dveří. Zároveň můžete pomocí SGK snadno udělit „přístupová práva“ ke vstupu do vybraných dveří pouze vybraným osobám. Zvýšíte tak zabezpečení objektu a snížíte počet „zbytečných“ klíčů i náklady na jejich výrobu.

Praktické využití SGK

  • Představte si hotel nebo penzion, ve kterém každý host může odemknout pouze svůj pokoj a vstupní dveře. Oboje tyto dveře otevírá jedním klíčem, který dostane po příjezdu na recepci.
  • Hlavní vchod odemknou všichni hosté. Jednotlivé pokoje ale otevře pouze osoba, která je v něm ubytovaná. Pokojská má zároveň klíč, kterým si otevře všechny pokoje.
  • Celý systém může být navíc navržený tak, aby si každá pokojská dokázala odemknout pouze dveře na patrech, kde může provádět úklid.

Díky systému generálního klíče zkrátka každý uživatel odemkne pouze dveře, do kterých má povolený přístup. Žádné jiné dveře se svým klíčem neotevře.

system-generalniho-klice-nahled

Nejčastěji využívají systém generálního klíče ubytovací zařízení, administrativní budovy, školy a úřady. Stále častěji se ale SGK instaluje také ve firemních areálech, které mohou mít více objektů. Na přání je totiž možné vyrobit několik hlavních klíčů, které budou odemykat všechny dveře v rámci jednoho objektu (výroby, skladu nebo třeba kanceláří).

Typy klíčů a zámků

V SGK rozlišujeme několik typů klíčů podle toho, jaká mají práva k otevírání dveří. Jako hlavní označujeme klíče, které odemknou každé dveře v rámci určité skupiny (např. všechny hotelové pokoje na jednom patře). Všechny dveře v objektu otevírá klíč, který se nazývá generální. Na posledním místě v hierarchii SGK jsou vlastní klíče, které odemykají pouze jednu zámkovou vložku.

Součástí systémů generálních klíčů jsou obvykle cylindrické vložky ke vstupním dveřím. Proto se tyto systémy vytváří ze zámků ve třetí nebo vyšší třídě bezpečnosti. Stavební a bezpečnostní vložky není možné kombinovat, protože mají jiný profil klíče. V omezené míře lze v SGK kombinovat klasické cylindrické vložky s visacími zámky.

vlozka-fab-200-fotografie

Hlavní výhody systému

V objektech bez systému generálního klíče mají každé dveře vlastní klíč. Pro vstup do třech dveří tak potřebujete tři různé klíče. V případě velkých objektů musí mít vlastník, správce nebo třeba uklízečka k dispozici desítky až stovky různých klíčů. A náklady na jejich výrobu jsou často překvapivě vysoké.

Hlavní výhodou systémů generálního klíče je proto snížení nákladů na výrobu kopií klíčů pro jednotlivé uživatele. Každé osobě totiž stačí pouze jediný klíč – podle toho, jaká přístupová práva má udělená. Správa objektů se SGK je také efektivnější a přehlednější.

TIP: Systém generálního klíče si někteří lidé pletou se sjednocením zámkových vložek na stejný uzávěr. Sjednocení vložek znamená, že všechny vložky lze otevřít jedním druhem klíče. Na rozdíl od systému generálního klíče zde ale není omezení práv vstupu. Sjednocení vložek proto nelze využít například u hotelových pokojů nebo kanceláří.

Jak SGK objednat?

Systém generálního klíče se vždy vyrábí na zakázku. Každá realizace je totiž unikátní a proto neexistuje ani žádný univerzální ceník. Pokud máte zájem o kompletní dodání systému generálního klíče, kontaktujte nás a vyžádejte si cenovou nabídku přímo pro váš projekt.