Jak vybrat umyvadlovou baterii

Umyvadlové baterie by měly být nejen krásné, ale také praktické. Kromě vzhledu bychom proto měli sledovat i další kritéria. Jejich výběr ale není žádná věda.

Umyvadlové baterie vybíráme obvykle nejdříve podle vzhledu. Měly by se nám zkrátka na první pohled líbit. Rozhodně pokud hledáme umyvadlovou baterii do koupelny, měly bychom zvolit baterii od stejného výrobce a ze stejné produktové řady, jako je baterie nad vanou. To ale není žádný problém. Výrobci nezřídka nabízí celé ucelené série, ve kterých si kromě baterií můžeme vybrat i ladící koupelnové doplňky, a tak máme možnost svoji koupelnu sjednotit do posledního detailu. Protože by ale umyvadlová baterie měla být především prvkem funkčním, je třeba sledovat i mnohé další parametry.

umyvadlová baterie 2  umyvadlová baterie 1  umyvadlová baterie 3

Hledáte kvalitu? Sledujte záruku poskytovanou výrobcem

kvalita V první řadě bychom měly sledovat odolnost a životnost  umyvadlové baterie - s tím souvisí materiál, ze kterého je baterie vyrobena, a také kvalita kartuše. Ta je nejvíce namáhanou součástí baterie - kromě toho, že mísí teplou a studenou vodu, tak má i těsnící funkci. Dobrým vodítkem při výběru je také záruka poskytovaná výrobcem. Ti nejlepší kryjí své produkty delší záruční dobou než je dáno ze zákona. Co je větším důkazem kvality než víra samotného výrobce v trvalou hodnotu svých produktů? V naší nabídce proto najdete umyvadlové baterie se zárukou trvající 5, 6 i 10 let. Baterií, na kterou se vztahuje desetiletá záruka, je například baterie Belinda Effepi 12032-01. 

Umístění baterie – na stěně, na umyvadle i na desce vedle umyvadla

Při výběru nové baterie by mělo hrát významnou roli i její umístění. Pokud pouze vyměňujeme stávající baterii, měli bychom pravděpodobně zvolit baterii stejnou tz. stojánkovu nebo nástěnnou. Pokud stavíme novou koupelnu, máme volnou ruku. Můžeme si vybrat mezi bateriemi s montáží na stěnu a bateriemi stojánkovými. U nástěnných baterií je třeba sledovat rozteč – vzdálenost přívodů teplé a studené vody. Tato vzdálenost bývá obvykle 150 nebo 100 mm. Nástěnné umyvadlové baterie Ravak jsou v naší nabídce zastoupeny např. těmito produkty: Ravak SN 041.00/100, Ravak SN 041/150, Espada Sapho ES15 a moderní baterií Rhapsody Reitano 5506.

umyvadlová baterie stojánková umyvadlová baterie na stěnu 1     umyvadlová baterie stojánková 2

Nabídka stojánkových baterií v naší nabídce je opravdu široká - od těch základních, mezi které patří baterie Ravak SN 015.00 s otočným ramínkem nebo Ravak RS 011.00, až po skutečně designové kousky, jakými jsou například umyvadlové baterie Effepi - Thor Effepi 9032 nebo Triumph Sapho 3902/S. Stojánkové baterie lze umístit jak na umyvadlo, tak vedle něj. Zejména druhé zmíněné umístění působí vysoce elegantně a moderně, pokud máme umyvadla vystupující nad desku nebo umyvadlové mísy.

Termostatické baterie – další krok k úsporné domácnosti

Významným parametrem při výběru umyvadlové baterie je i budoucí úspora, kterou daný typ baterie nabízí. K větší úspoře vody přispívají omezovače průtoku vody v kartuších nebo perlátory. Nejsnadnější obsluhu i největší úsporu vody i energie nabízí termostatické baterie, které udržují stále stejnou teplotu vody, kterou si nastavíme. Nezáleží přitom na tom, jaký je tlak vody v potrubí, ani na tom, jak často vodu během mytí pustíme či zastavíme. Termostatická baterie je navíc i zcela bezpečná, což oceníme zejména v domácnosti s malými dětmi. Pro zvýšení nastavené teploty je třeba současné stisknutí bezpečnostního tlačítka, které funguje podobně jako bezpečnostní uzávěry na čistících prostředcích. Běžně jsou tyto baterie vybaveny i mechanismem omezujícím proud vody.

termostatická baterie umyvadlová

To nejlepší nakonec - DESIGN je vždy na prvním místě!

Když už máme po praktické stránce zcela jasno, můžeme se věnovat vzhledu umyvadlové baterie. Jak už bylo výše řečeno, je vhodné vybírat všechny vodovodní baterie v koupelně (tedy baterii nad umyvadlem, vanou, apod.) od stejného výrobce a nejlépe i ze stejné produktové řady. To nepředstavuje žádný problém, neboť výrobci takové série nabízí. Pokud chceme koupelnu opravdu dokonale vyladit, sledujme při výběru baterií design zařízení celého prostoru. Pokud máme v koupelně spíše rovné linie a pravoúhlé tvary, volíme mezi bateriemi hranatými, jakými jsou baterie Latus Sapho 1102-02 nebo Mastermax Sapho 8722/S. Baterie vhodné do koupelny, kde dominují oblé tvary, jsou například Sapho VN06 či Belinda Effepi 12032-01. Kromě toho je třeba se rozhodnout, zda preferujeme umyvadlové baterie vysoké, které působí jako elegantní štíhlý labutí krk, Triumph Sapho 3902L/S nebo Espada Sapho ES06, nebo baterie nižší a robustnější, které ale celku na šmrncu rozhodně neuberou.

grohe design 1
Ilustrační obrázek: Grohe Design

Nabídka umyvadlových baterií je opravdu široká a nic nebrání tomu dodat koupelně špetku dokonalosti vhodným zkombinováním všech koupelnových prvků. Vybere si opravdu každý od milovníků osvědčené klasiky až po nadšence do moderního designu.