Jak funguje termostatická baterie?

Termostatická baterie nabízí mnoho výhod – možnost nastavení přesné teploty, jednoduché ovládání, bezpečné užívání a v neposlední řadě i značnou úsporu. Jak ale funguje?

Před časem svedl v našich koupelnách boj klasický kohoutek s moderní pákovou vodovodní baterií, která nadchla své uživatele zejména svojí praktičností. V současné době se na scéně objevuje nový favorit - termostatická baterie, která má šanci stát se skutečným hitem. Stačí jí jen dát šanci. Krom praktičnosti je zajímavá především tím, že nabízí značné úspory vody i bezpečné užívání. Podíváme se na to, jak to vlastně celé funguje!

  1512_rav-slezak-baterie-termostaticka-sprchova-nastenna-trm80-5--150-mm

S termostatickou baterií si nastavíte přesnou teplotu vody

Termostatická baterie nabízí každému jedinečnou možnost nastavit si přesnou teplotu výstupní vody. Požadované teploty je přitom dosaženo skutečně v mžiku. Nezmění se ani tehdy, když v potrubí kolísá tlak nebo teplota vody. Mytí můžeme přerušit a při opětovném puštění vody se nemusíme bát toho, že by znovu tekla studená voda. Problém nenastane ani ve chvíli, kdy je během sprchování voda ze stejného potrubí odčerpávána pro jiné odběrné místo. Představit si můžeme klasickou situaci, kdy se jdeme koupat či sprchovat a někdo začne o patro níže v kuchyni mýt nádobí. Rázem nám teče z baterie pouze studená voda. To se nám ale s termostatickou baterií nestane. Pryč jsou také dlouhé chvíle, kdy před začátkem samotného mytí „ladíme“ tu správnou teplotu. Termostatická baterie umožňuje nastavit přesnou teplotu. Jak ale tato „chytrá“ baterie funguje? 

Uvnitř termostatické baterie se nachází speciální ventily, které reagují na teplotu přitékající vody. Tyto ventily fungují buď na principu vosku, kapaliny nebo dvou kovů (bimetalové termostaty). U všech materiálů se využívá jejich roztažnosti.

 

Bezpečné užívaní termostatické baterie zajistí bezpečnostní pojistka

Teplotu vody vytékající z termostatické baterie lze u většiny baterií bez jakýchkoliv překážek nastavit libovolně až do 38°C. Pro nastavení teploty vyšší je nutné zmáčknout speciální pojistku, bezpečnostní tlačítko. Nejedná se samozřejmě o žádnou bariéru, která by nastavení jiné teploty znemožnila. Pojistka ale slouží zejména pro bezpečí těch nejmenších. Děti, které se koupají či sprchují samy, se mohou snadno opařit nastavováním vysokých teplot. Manipulace s bezpečnostním tlačítkem je pro ně obtížná, a proto se žádný rodič nemusí být nechávat ani ty mladší samotné ve vaně.

Termostatické baterie jsou současným módním hitem. Svým vzhledem se přitom od ostatních baterií příliš neliší. K dostání jsou termostatické baterie sprchové, vanové, tak i umyvadlové a dřezové. Mohou se podobat klasickým kohoutkovým bateriím. Zde ale kohouty neslouží pouze k regulaci teplé a studené vody. K tomuto účelu je určen pouze jeden z nich – na tom jsou vyznačeny jednotlivé hodnoty teploty vody a právě zde bývá umístěna ona již výše zmíněná pojistka. Druhý slouží k regulaci průtoku.

Termostatická baterie představují zajímavou alternativu i pro „zelenou“ domácnost

 Uživatelé si oblíbili termostatické baterie především díky významné šetrnosti. Už to, že nemusíme před sprchováním nechávat odtéct studenou vodu a delší či kratší dobu čekat na tu optimální, která nám vyhovuje, nám napovídá, že úspora nebude malá. Termostatická baterie šetří nejen vodu, ale i energie a tedy i náklady na ohřev. Výrobce koupelnových baterií Sapho uvádí, že tato šetrnost se projevuje i ve vztahu k životnímu prostředí, „protože pokud nemusím spalovat jakákoliv paliva pro ohřev vody, pak produkuji mnohem méně znečištění a nezvyšuji obsah CO2 v atmosféře.“ Zajímavé řešení i pro „zelenou“ domácnost, co říkáte?

Ačkoliv jsou termostatické baterie skutečným technologickým zázrakem, není jejich ovládání nijak složité, naopak – manipulace s termostatickou baterií je velmi pohodlná a zvládnou ji děti i osoby se sníženou mobilitou. Systém těchto baterií naopak chrání právě tyto osoby před nežádoucím opařením. Kromě bezpečnostní pojistky, která brání tomu, aby si dítě nastavilo teplotu nad 38°C, nebo aby se i kdokoliv jiný opařil náhodným zavaděním o baterii a neúmyslným otočením kohoutku na vysokou hodnotu, jsou některé termostatické baterie technologicky řešená tak, aby horká voda, která jimi protéká, neohřívala jejich povrch. Termostatické baterie nabízí opravdu inteligentní řešení do moderní domácnosti, které vás nadchne.