Stavební pouzdra - využití a hlavní výhody

dve-stavebni-pouzdra

Při projektování stavby, či rekonstrukce stavby je třeba si určit, zda by v nějakém prostoru nebylo lepší použít posuvné dveře namísto klasických otočných z důvodu ušetření místa. U posuvných dveří jsou možné dvě varianty montáže.

Montáž na stěnu je sice ekonomicky méně náročná, ale v tom momentě je také malé omezení při stěně, na kterou se dveře otevírají. Z pohledu prostorové nezávislosti je nejideálnější druhý způsob zabudování posuvných dveří takzvaně do stěny.

V případě montáže posuvných dveří do stěny je použité stavební pouzdro, což je hliníková kapsa, do které dveře zajíždějí. Následně je pak k dispozici veškerý prostor kolem dveří.

V nabídce jsou pouzdra s použitím pro sádrokartonové a pro zděné příčky. V obou případech je nutné zvětšit otvor pro samotné dveře ještě o šířku vlastního pouzdra, do kterého křídlo dveří vjíždí. V případě SDK příčky tvoří kapsa pouzdra rošt, na který se pak šroubují SDK desky stejně jako na hliníkové profily. Pokud by příčka byla zděná, mělo by se použít pouzdro pro tyto stěny přizpůsobené. Na povrchu této kapsy je totiž síť, která simuluje síť používanou pod omítky pro zpevnění.

Dveře se montují klasické posuvné bez falcu s čistým průchodem šířky od 600 do 1200 mm jednokřídlé, nebo od 1250 do 2450 mm dvoukřídlé. Výška dveří je standardně 1970 mm, ale je možné dodat ze sériové výroby výšku 2100 mm. Pokud je požadavek na jiný atypický rozměr, může být vyrobeno pouzdro až do výšky čistého průchodu 2700 mm.

tri-stavebni-pouzdra

Další parametr pouzdra je síla dokončené příčky. Pro dveře ploché nebo skleněné je možné použít pouzdro na dokončenou příčku 100 mm. V případě, že mají dveře prosklení a kolem něj rámečky, které vystupují nad sílu dveří 40 mm, je třeba objednat pouzdro na dokončenou šířku 125 mm, protože má širší vnitřní prostor pouzdra. Do užšího pouzdra není možné dát silnější dveře více jak 40 mm.

Naším dodavatelem pouzder je česká společnost JAP, která je v České republice největším výrobcem stavebních pouzder a posuvných systémů z hliníkových profilů. S výrobou jsme v kontaktu napřímo, takže není problém doladit jakékoliv technologické řešení, pokud bude v rámci kapacit výroby.

Alternativní dodávky stavebních pouzder nám dále zajišťuje italská společnost Scrigno. Se svojí výrobní historií se stala největším výrobcem stavebních pouzder v Evropě a inovátorem v tomto stavebním odvětví.